Yurt Dışına Gitmeden Önce Hazırlanması Gereken 30 Önemli Şey

 • AnaSayfa
 • Blog
 • Yurt Dışına Gitmeden Önce Hazırlanması Gereken 30 Önemli Şey
yurt disina gitmeden once hazirlanmasi gereken 30 onemli sey e1636397436927

Uluslararası seyahat için hazırlanmaya başladığınızda, yapmanız gereken her şeyden bunalmış hissetmeye başlayabilirsiniz. İhtiyacım olan tüm belgelere sahip miyim? Evde tüm detayları hallettim mi?

Endişelenmeyin, yurtdışına seyahat etmeden önce hazırlamanız gereken bu kontrol listesine yardımcı olmak için buradayız. Havaalanına gitmeden önce yapmanız gereken tüm temel şeylere sahiptir. Aynı zamanda Alanya transfer hizmetleri için Antalya bölgesinde bir kayıt oluşturmanız gerekebilir.

Belgeler

1. Pasaport alın.

Pasaporta ihtiyacınız varsa, hemen başvurun. Mevcut talebe bağlı olarak, gelmelerinin 3 ayı bulabileceği biliniyor.

Halihazırda bir pasaportunuz varsa, son kullanma tarihini kontrol edin. Pasaportunuzun geçerlilik süresinin 6 aydan az olması durumunda çoğu ülke göçmenlikten geçmenize izin vermez.

Ayrıca içinde göçmenlik damgaları için yeterli boş sayfa olup olmadığını kontrol edin.

2. Vizelerinizi alın.

Tüm ülkeler varışta vize sunmaz  Taşıdığınız pasaporta bağlı olarak, gideceğiniz yerler için vize almanız gerekebilir. Her ülkenin farklı düzenlemeleri vardır ve gereksinimler değişebilir, bu nedenle her zaman doğrulayın.

Vize beklemek bir ay veya daha uzun sürebilir, bu nedenle vize başvurunuzu erken yapın. Geldiğinde, tüm konaklamanız için geçerli olduğundan emin olun ve tarihlerin doğru olup olmadığını kontrol edin.

ⓘ İPUCU:   Gideceğiniz yer için vize şartlarını BURADAN kontrol edebilirsiniz .

3. Tüm belgelerinizdeki son kullanma tarihini kontrol edin.

Pasaportunuza ek olarak, ehliyetinizin, kimliklerinizin, banka kartlarınızın ve diğer belgelerinizin süresinin ne zaman dolacağını not edin. Döndükten sonra birkaç ay daha iyi olsa bile şimdi yenilemekten zarar gelmez.

İş yüklerine bağlı olarak, belgelerin alınması birkaç hafta sürebilir. Ve zamanında teslim etmek için posta hizmetinize güvenmeyin. Oğlumuzun ehliyeti hiçbir gerekçe gösterilmeden “göndericiye iade edildi”. Almak için fazladan bir ay sürdü.

4. COVID giriş gereksinimlerini kontrol edin

Bu, yurtdışına seyahat etmeden önce hazırlanmanız gereken en önemli şeylerden biridir. Göçmenlik masasında geri çevrildiğinizi hayal edin!

Yola çıkmadan önce uçmanız gereken ülkenin giriş koşullarını kontrol edin. Yüksek riskli bir ülkeden geliyorsanız bazı destinasyonlar karantinaya almanızı isteyebilir. Diğerleri, aşı olduysanız karantinayı atlamanıza izin verebilir, yakın zamanda Covid-19’dan iyileştiğinizi kanıtlayabilir veya negatif bir test sağlayabilir.

Ayrıca memleketinizi de unutmayın. İngiltere, dönüşünüzde karantinaya almanızı bekliyor. Gittiğiniz yere bağlı olarak, masrafları size ait olmak üzere bir otelde olabilir.

5. Bir çocuk onayı alın.

Bir göçmenlik memuru, havayolu çalışanı veya seyahat şirketi, yalnızca bir ebeveynle veya başka bir yetişkinle (yani bir akraba, arkadaş, öğretmen vb.) uluslararası seyahat eden bir çocuk görürse, bir Muvafakat Mektubu görmek isteyebilirler.

Minör Seyahat İzin Formu  vesayet vakaları ve insan kaçakçılığı başta örneklerini – sebebiyle çocuk kaçırma durumlarda artışına giderek gerekli hale gelmiştir.

6. Uluslararası Sürücü Belgesine ihtiyacınız olup olmadığını kontrol edin

Uluslararası Sürüş İzni (IDP), çoğu ülkede araç kullanmanıza izin verecektir. Hangi ülkelerin ÜİYOK’lere ihtiyaç duyduğunu gösteren bir haritayı  burada bulabilirsiniz .

Amerikan ehliyetiniz varsa, Amerikan Otomobil Birliği’nden izin alabilir  veya çevrimiçi sipariş verebilirsiniz  . Ehliyetiniz başka bir yerden ise, kendi ülkenizdeki uygun büroyla iletişime geçmeniz gerekir.

Uluslararası Sürüş İzni, veriliş tarihinden itibaren bir yıllık bir süre için geçerlidir. Her yıl için yeni bir ÜİYOK başvurusu yapılmalıdır.

7. Belgelerin kopyalarını alın.

Pasaportunuza veya cüzdanınıza bir şey olursa, onu değiştirmek için tüm tanımlayıcı bilgilerinize ihtiyacınız olacaktır. Acil bir durumda elinizin altında olması için önemli pasaport sayfalarının (kişisel bilgiler ve vize) ve fotoğraflı kimliğin fotoğrafını çekmek için telefonunuzun kamerasını kullanın.

Ekstra güvence için, tüm önemli belgelerinizin renkli fotokopilerini bavulunuza koyun.

8. Ekran görüntüsü girişleri, konaklama yerleri ve biletler

Tüm seyahat organizasyonlarımızı TripIt üzerinden organize ediyoruz. Ancak bir seyahat uygulaması kullanmıyorsanız, tüm rezervasyonların, check-in’lerin, uçak biletlerinin, biniş kartlarının ve turistik yerler, otobüsler, trenler ve metro biletlerinin ekran görüntüsünü alın.

Seyahat için tıbbi hazırlıklar

9. COVID testi yaptırın

Bazı ülkeler, girişinize izin vermek için negatif bir koronavirüs testinin kanıtını isteyecektir. Kalkıştan 72 saat önce alınması gerekebilir, ancak inişten 72 saat önce olabilir. Testinizin gerekli pencerede olduğundan emin olun.

ABD Dışişleri Bakanlığı, COVID-19 ülkeye özgü bilgilerin bir listesini tutar  .  Gereksinimler değişir, bu nedenle seyahatinize giden haftalarda bunu dikkatlice izleyin.

10. İlaçlarınızı kontrol edin.

İlaç kullanıyorsanız, seyahatiniz boyunca yetecek kadar ilaç kullandığınızdan emin olun. Bagaj kaybolabilir, bu yüzden paketlemeyin. İlaçlarınızı gemide taşıyın.

Bazı ilaçlar yurtdışında farklı şekilde düzenlendiğinden, ilacınızın orijinal ambalajında ​​olduğundan emin olun ve reçetenizin bir kopyasını yanınızda taşıyın.

Ayrıca, herhangi bir özel tedavi görüyorsanız, kayıtlarınızın taranmış bir kopyasını veya doktorunuzdan tedavinizi detaylandıran bir mektup almayı düşünün.

ⓘ İPUCU:  Seyahat ekipmanınız ayrıca ağrı/ateş, bandaj, dijital termometre, ishal ilacı ve güneş kremi için bir şeyler içermelidir.

11. Ülkeye özgü aşıları doğrulayın.

COVID dışında, bazı ülkeler diğer bazı hastalıklara karşı aşılandığınızı kanıtlamadan giriş yapmanıza izin vermez. En yaygın gerekli olanlar sarı humma, sıtma, meningokok hastalığı ve çocuk felcidir.

Bazı aşıların seyahatinizden birkaç hafta önce yapılması gerektiğini unutmayın. Ayrıca, çoğu zaman aralarında birkaç gün olacak şekilde birden fazla çekim yapmanız gerekir. Bu nedenle erken aşı yaptırmalısınız.

Tüm aşılar, “sarı sağlık kartı” olarak da bilinen resmi bir Uluslararası Aşı Sertifikası üzerinde kaydedilmeli ve sunulmalıdır.

ⓘ İPUCU:  Herhangi bir aşıya ihtiyacınız olup olmadığını Dünya Sağlık Örgütü’nün web sitesini ziyaret ederek öğrenin.  Ayrıca sormak için yerel bir seyahat aşı merkezini de arayabilirsiniz.

Yurtdışı seyahat için finansal hazırlıklar

12. Ziyaret ettiğiniz ülkede kredi kartınızın çalıştığından emin olun.

Kartınızda chip var mı? Çoğu yabancı banka chip-and-PIN teknolojisine geçti ve yurtdışında daha az sayıda işletme eski manyetik şeritli kartları kabul ediyor.

Dokun ve öde, yurtdışında da son derece popüler.

13. Seyahat planlarınız konusunda kredi kartı şirketinizi uyarın.

Yurtdışındayken fonlara erişememekten daha kötü çok az şey vardır! (Kişisel deneyimden konuşuyoruz.)

Bankanıza ne zaman seyahat edeceğinizi ve nerede olacağınızı söyleyin ve bilgileri dosyanıza eklemelerini isteyin. Bunu yapmazsanız, bankanızın dolandırıcılık departmanı, birinin numaranızı çaldığını varsayarak hesabınızı dondurabilir.

ⓘ İPUCU:   Müşteri hizmetleri telefon numarasını kişilerinize ekleyin. Bu, acil bir durumda bankayı hızlı bir şekilde arayabilmenizi sağlayacaktır.

14. Ev sahibinizin/kiracınızın politikasını kontrol edin

Mevcut ev sahipleri veya kiracılar sigorta poliçeniz, seyahat ederken hırsızlık gibi kayıplar için sizi zaten kapsıyor olabilir. Ancak birçok politika, kameralar, bilgisayarlar ve mücevherler gibi belirli yüksek değerli öğelerdeki ödemeleri sınırlar.

Tüm sigorta poliçeleri farklıdır, bu nedenle bir sonraki seyahatinizden önce sigorta acentenizle görüşün veya tüm ayrıntılar için sigorta şirketinizi arayın.

15. Kredi kartınızın ek avantajlarını kontrol edin

Kredi kartınız seyahat ederken işinize yarayacak avantajlar sunabilir:

 • İptal edilen uçuşlar ve kayıp çantalar gibi şeyler için teminat. Bize güvenin: Sicilya gezimiz pandemi nedeniyle iptal edildiğinde bu kullanışlı oldu.
 • Ücret feragatleri, böylece ATM kullanmak veya para birimlerini değiştirmek için herhangi bir ekstra ücret ödemezsiniz.
 • Kiralık araba kapsamı.

16. Seyahat sigortası satın alın

Kredi kartınız ve sigorta poliçeleriniz seyahatle ilgili belirli avantajlar sunsa da her şeyi kapsamaz. Seyahat sigortası  seyahat yatırımınızı koruyabilir ve çok uygun maliyetlidir.

Kimse kötü şeyler olmasını beklemiyor ama oluyor. Seyahatiniz iptal edilirse, tıbbi bakıma ihtiyaç duyulursa, seyahatte gecikme olursa veya beklenmedik bir aile kriziyle karşı karşıya kalırsanız seyahat sigortası sizi karşılar.

Herhangi bir nedenle iptal politikaları bile var. Bir ülkenin yeni giriş şartlarını beğenmediğiniz için seyahat etmemeye mi karar verdiniz? Gizlisin. Bu COVID-çılgın dünyada çok kullanışlı.

ⓘ İPUCU:  Seyahatinize daha önce başladıysanız, halihazırda yurt dışında olan seyahat sigortası kapsamına girmeye devam edebilirsiniz  .

17. Faturalarınızı önceden ödeyin veya otomatik ödemeler ayarlayın.

Bu bariz bir tanesidir. Eve gelip elektriğinizin kesildiğini öğrenmek istemezsiniz.

Bankanızın Fatura Ödeme özelliği için kaydolun ve çevrimiçi erişimi etkinleştirin. Yurtdışındayken para transfer edebilecek ve/veya faturaları ödeyebileceksiniz. Alternatif olarak, herhangi bir faturayı önceden ödemek veya güvenilir bir arkadaşınıza imzalı çekler bırakmak isteyebilirsiniz.

18. Ekstra seyahat ücretlerini ve vergileri araştırın.

Bazı ülkeler, yolcuların 200 $ ‘a kadar çıkabilen bir giriş veya çıkış ücreti ödemesini ister. Bu ücretler uçak biletinizin fiyatına dahil değildir, bu nedenle bütçenizi buna göre yapın.

Seyahat planınızı planlayın

19. Gelmeden önce bilet alın.

Turistler genellikle yerel halkın erişemeyeceği özel indirimler alabilir ve bunlardan bazılarının varıştan önce satın alınması gerekir. Bazı ülkelerde tren biletleri için büyük indirimler gördük, ancak bunlar yalnızca denizaşırı müşteriler tarafından kullanılabilir. Size evde fiziksel olarak postalanmaları gerekebilir, bu yüzden uçağa binmeden önce iyice kontrol edin.

Popüler turistik yerlerde bilet kuyrukları çok uzun olabilir. Hızlı giriş biletlerini önceden satın alın  ve beklemeden kapıda esinti duyacaksınız. Bu muhtemelen zamanınızı en iyi şekilde kullanmak için en sevdiğimiz ipuçlarından biridir. Louvre’dayken, bilet kuyruğu kelimenin tam anlamıyla binanın etrafındaydı – ve bu çok  büyük bir  bina!

ⓘ İPUCU: Birçok destinasyon , önemli turistik mekanlara ve ulaşıma ücretsiz veya indirimli giriş sağlayan bir  şehir kartı  sunar. Hatta bazıları, yurtdışına seyahat etmeden önce satın almak için iyi bir neden olan havalimanına gidiş-dönüş toplu taşımayı bile içeriyor.

20. Seyahat uygulamaları ve haritaları arayın ve indirin.

Seyahatinizi planlamanıza ve oradayken gezinmenize yardımcı olacak birçok uygulama mevcuttur. Hedeflerimiz TripIt, Google Haritalar, Waze ve Google Çeviri’yi içerir.

Kablosuz operatörünüzden veri ücreti ödememek için yola çıkmadan önce tüm seyahat uygulamalarınızı indirin ve seçtiğiniz tüm uygulamalara çevrimdışı erişilebildiğinden emin olun. Google Haritalar’ın çevrimdışı sürümlerini buradan  indirebilirsiniz. 

Seyahat ederken güvenlik

21. Seyahat uyarılarını kontrol edin ve elçiliğinize kaydolun.

Gitmeden birkaç hafta önce,  potansiyel olarak tehlikeli ülkeler ve savaş bölgeleri için uyarılar vereceğinden , resmi ABD Seyahat Tavsiyeleri  veya  Birleşik Krallık Dış Seyahat Tavsiyeleri’ne göz  atın.

Amerikan vatandaşıysanız,  gitmeden önce yerel ABD büyükelçiliğine kaydolmak da iyi bir fikir  olacaktır. Ülkede öngörülemeyen bir sorun çıkarsa, hükümetiniz nerede olduğunuzu bilecek ve sizi güvenli bir yere götürecektir. Yerel büyükelçiliğin adres ve iletişim bilgilerini yazdırmak da akıllıca olur.

22. Dijital yedeklemeyi düzenleyin.

Yoldayken fotoğraflarınızı ve bilgisayar dosyalarınızı yedekleyebilmek için yola çıkmadan önce DropBox gibi bir hizmet veya internet fotoğraf galerisi ile bir hesap oluşturun.

Elektroniklerinizin kaybolması veya çalınması durumunda içiniz rahat eder.

23. Evinizi koruyun.

Arkadaş canlısı bir komşunuzdan teslimatlara dikkat etmesini isteyin ve siz yokken yerel postanenizin postalarınızı tutmasını sağlayın.

Birinden haftada bir yerinizi kontrol etmesini isteyin. Komşularınızı tanıyorsanız, uzakta olacağınızı onlara bildirmek isteyebilirsiniz. Etrafta gözetleme yapan birileri gelirse veya evde herhangi bir hareketlilik görürlerse polisle iletişime geçmelerini isteyin.

24. Evcil hayvanlarınıza bakacak birini bulun

Evcil hayvanınız varsa, bir evcil hayvan bakıcısı ayarlayın veya bir akrabanızdan, arkadaşınızdan veya komşunuzdan onlarla ilgilenmesini isteyin.

25. Yerel bir rehber kiralayın.

İster özel bir yürüyüş turunda olun, ister çok günlük bir grup turunda olun, tüm rehberlerin ortak bir noktası vardır: Sizi güvende tutmak isterler. Hiçbir şey değilse bile, korumaları gereken bir itibarları var.

Bir gezgin olarak, yerel dolandırıcıların rutinlerinin farkında olmayabilir, yerel dili konuşamayabilir veya hava karardıktan sonra hangi mahallelerin güvenli olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Bir yerel bunu ve daha fazlasını bilecek.

Yerel bir rehberle çalışmak, “unutulmaz deneyiminizin” iyi olmasını sağlayabilir.

ⓘ İPUCU:   Çok çeşitli yerel turlar, turistik yerler ve etkinlikler için rezervasyon yapmak için saygın bir kaynak olan Get Your Guide ile iyi deneyimlerimiz oldu. TURLARI BURADAN BULABİLİRSİNİZ

26. Evinizi koruyun

Yokluğunuz için her şeyi hazırlayın:

 • Buzdolabınızı temizleyin ve bozulabilecek her şeyi (süt ürünleri, ürünler, etler, soslar vb.)
 • Bitkileri Sula
 • Işıklar için zamanlayıcılarınız varsa, ışıklarınızı ve radyonuzu rastgele zamanlarda çalışacak şekilde ayarlayın.
 • panjurları kapat
 • AC’nizi kapatın veya ısıyı düşük seviyeye ayarlayın.
 • Tüm elektroniklerin fişini çekin
 • Su ısıtıcınızı kapatın veya düşük bir sıcaklığa ayarlayın.
 • Bulaşıkları yıka
 • çöpü çıkar

27. Değerli eşyalarınızı güvenli bir yerde saklayın

Evinizde değerli eşyalarınız varsa bunları güvenli bir yerde saklamalısınız. Yerel bankada kiralık kasanız yoksa mücevherlerinizi, gümüş eşyalarınızı ve diğer değerli eşyalarınızı evde güvenli bir yerde saklayın.

ⓘ İPUCU:  Değerli eşyalarınızı bir yönlendirme kasasında saklayın. Sıradan bir ev ürünü veya doğal bir nesne gibi görünür ve şüphe uyandırmaz. Örneğin,  bu bir kutu Del Monte kesilmiş mısıra benziyor.

Seyahat ederken iletişimde kalmak

28. Cep telefonunuzu kontrol edin ve plan yapın

Her cep telefonu her ülkede çalışmayabilir. En iyi seçeneğiniz, dört bantlı bir telefon veya GSM (Global System for Mobile Communications) ağında çalışan bir telefon taşımaktır. Verizon ve Sprint, CDMA kullanır ve telefonunuz yalnızca CDMA’yı destekliyorsa, uluslararası olarak çalışması pek olası değildir.

Bazı telefonlar SIM kartı kabul ederken diğerleri kilitliyken kabul etmez. telefonunuzun kilidi açıksa,   telefonunuzu yurtdışında kullanma seçenekleriniz vardır .

Kilitli bir telefonunuz varsa, operatörünüzden uluslararası aramayı etkinleştirmesini istemeniz gerekir. Bunu yapmak için genellikle bir ücret alınır, ancak bunu yapmazsanız alacağınız roaming ücretlerinden çok daha azdır.

29. Seyahat planlarınızı paylaşın.

Sevdiklerinize seyahat planlarınızı bildirin ki sizinle iletişime geçebilsinler. Beklenmedik bir durumda, varış noktalarınızdan birinde bir haber olayı veya felaket olduğunda, gerçekte nerede olduğunuzu bilmek onların zihinlerini rahatlatabilir.

Batı Endonezya üzerinde bir yanardağ havaya kül püskürttüğünde arkadaşlarımız endişelenmedi. Bali’nin güneşli havasının tadını çıkarırken aksiyondan uzak olduğumuzu biliyorlardı.

Yurtdışına çıkmadan önce hazırlamanız gereken diğer şeyler

30. Havayolu bagaj kısıtlamalarını kontrol edin

Ağırlık veya boyut sınırlarını aşmamak için havayolunun kayıtlı ve kabin bagajı politikalarını kontrol edin. Ayrıca aktarmalı uçuşlarınızı da kontrol etmeyi unutmayın.

Havayoluna bağlı olarak, bagaj ek ücrete tabi olabilir. Önceden çevrimiçi satın almak,